Hallitus

 MaO:n vuoden 2019 hallituskokoonpano

Kuvassa oikealta vasemmalle: taloudenhoitaja Aada Koivuranta, tuutorivastaava Aino Aalto, tilamestari Oula Inkeröinen, huvipäällikkö Kirsi Ylinen, varapuheenjohtaja Antti Nevalainen, puheenjohtaja Jouko Lappalainen, sihteeri Julia Salmi, liikuntavastaava Seeti Haapanen, keittiömestari Amanda Ojasalo ja opintovastaava Eveliina Sirola.

(Hallituksen tavoitat parhaiten sähköpostilla osoitteesta mao-hallitus[at]helsinki.fi)

 

Puheenjohtaja: Jouko Lappalainen (jouko.lappalainen[at]helsinki.fi)

Moro! Olen ainejärjestömme puheenjohtaja Jouko, mutta tottelen myös lempinimeä Jokke tai Joksteri. Puheenjohtajana tehtäviäni on pitää tämä laiva kurssillaan, tukea muita huikeita toimijoitamme heidän tehtävissään ja ylläpitää suhteita muihin järjestöihin. Opiskelen maantiedettä neljättä vuotta erikoistumisaloina kaupunkisuunnittelu ja geoinformatiikka.

Varapuheenjohtaja: Antti Nevalainen (antti.s.nevalainen[at]helsinki.fi)

Moi! Oon Antti, geoinformatiikkaan suuntautunut kolmannen vuoden mantsalainen. Toimin tämän vuoden hallituksessa varapuheenjohtajana. Tehtäviini kuuluu ainejärjestön tiedottajana sekä viestijänä toimiminen ja lisänä puheenjohtajan ja muiden hallituksen jäsenten avustaminen. Olen myös ainejärjestömme yhdenvertaisuusvastaava sekä häirintäyhdyshenkilö.

Taloudenhoitaja: Aada Koivuranta (aada.koivuranta[at]helsinki.fi)

Heippa! Olen Aada, kolmannen vuoden ihmismaantieteen opiskelija. Toimin tällä kaudella taloudenhoitajana ja olen vastuussa ainejärjestömme taloudesta ja budjetista.

Sihteeri: Julia Salmi (julia.h.salmi[at]helsinki.fi)

Helou! Olen Julia, toisen vuoden mantsalainen, ja hoidan hallituksen sihteerin virkaa tämän kauden ajan. Sihteerinä huolehdin muun muassa kokouspöytäkirjojen kirjoittamisesta, tulostamisesta sekä julkaisemisesta MaO:n nettisivuille.

Opintovastaava: Eveliina Sirola (eveliina.sirola[at]helsinki.fi)

Moikkumoi! Olen Eveliina (tai tuttavallisemmin Eve), ja toimin tällä hallituskaudella opintovastaavana. Opiskelen kolmatta vuotta, ja maantieteen opinnoissani keskityn kehitys- ja ympäristöteemoihin. Opintovastaavan tärkeimpiä tehtäviä ovat MaOlaisten edunvalvonta, yhteydenpito henkilökuntaan, info-tilaisuuksien järjestäminen ja opintoasioiden edistäminen yhdessä MOT-työryhmän kanssa.  

Huvipäällikkö: Kirsi Ylinen (kirsi.ylinen[at]helsinki.fi)

Hei! Oon Kirsi, syksyn 2018 fuksi ja tänä vuonna toimin huvipäällikkönä yhdessä Saran ja Inkan kanssa. Meidän tehtävänä on järjestää teille toinen toistaan huikeampia tapahtumia laidasta laitaan.

Tilamestari: Oula Inkeröinen (oula.inkeroinen[at]helsinki.fi)

Moi, olen Oula, toisen vuoden maantieteen opiskelija ja toimin hallitustilamestarina tämän vuoden. Minä ja muut tilamestarit järjestämme ja autamme muita toimijoita järjestämään tapahtumia. Pidämme myös huolta MaO:n lipusta.

Keittiömestari: Amanda Ojasalo (amanda.ojasalo[at]helsinki.fi)

Moikka! Olen Amanda, tokan vuoden mantsalainen, ja hallituksen keittiömestari kaudella 2019. Keittiömestareina toimivat myös Riina Korhonen ja Vilma Kaukavuori, joiden kanssa yhdessä pidämme huolen MaO:n keittiöstä, sekä siitä, ettei kokouksissa ja tapahtumissa pääse nälkä yllättämään.

Tuutorivastaava: Aino Aalto (aino.aalto[at]helsinki.fi)

Moikka! Olen Aino kolmannen vuoden mantsan ja bilsan opeopiskelija. Toimin hallituksessa tuutorivastaavana ja tehtäviini kuuluu huolehtia yhdessä fuksivaastava Vivin kanssa mantsan tuutoritoiminnan järjestämisestä ja siitä että saamme kasaan mahtavan tuutoriporukan tulevia fukseja varten 🙂

Liikuntavastaava: Seeti Haapanen (seeti.haapanen[at]helsinki.fi)

Hei! Oon Seeti, toisen vuoden mantsalainen, ja toimin liikuntavastaavana yhdessä Atte Järvisen kanssa. Meidän tehtävä on olla ylläpitämässä ja edistämässä MaO:n liikuntatoimintaa. Hallituksessa toimin yhtenä jäsenenä ja toivon mukaan kaikkien reippailevien mantsalaisten edustajana.